redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg

Szczegóły recenzji

 
Grape
Grape Hot
Paul Gotard Snuff
by Jelcyn     Wrzesień 08, 2010    
Ocena ogólna 
 
2.4
Ocena smaku 
 
2.0
Ocena opakowania 
 
4.0

Paul Gotard Grape

Chemia w tabace to rzecz w dzisiejszych czasach praktycznie nie do uniknięcia. I choć wciąż istnieją producenci, którzy do swoich wyrobów dodają naturalnych aromatów w postaci wyciągów z ziół, całych owoców etc., to większość wytwórców do swoich produktów wlewa syntetyczne olejki. Problemem nie jest chemia sama w sobie, gdyż w owocach i ziołach znajdują się te same substancje chemiczne, co w syntetycznych olejkach, problemem jest złożoność aromatu. Dobrym przykładem jest tutaj mięta, w skład aromatu której, oprócz mentolu, wchodzi szereg innych substancji chemicznych, które stanowią o całokształcie zapachu mięty. Bardzo często wytwórcy tabak dodają tylko taki „główny składnik” jakiegoś aromatu, zapominając o tych wszystkich drobnych składowych, które sprawiają, iż zapach poczytujemy za naturalny. Kolejną kwestią jest zbyt duża ilość tego „głównego składnika” w tabace, która, nie dość, że obdarta z naturalności, wydaje nam się zbyt intensywna i niewyważona.

Piszę o tym wszystkim, gdyż przyszło mi recenzować Grape od Paula Gotarda. Przyznam się szczerze, że długo wstrzymywałem się z napisaniem tej recenzji, chciałem dobrze poznać wszystkie aspekty tego wyrobu, aby nie zarzucono mi, iż uczepiłem się producenta i krytykuje go z czystej złośliwości.

Otóż po długim czasie obcowania z tą tabaką mogę jednoznacznie stwierdzić, iż Paul popełnił błąd, o którym mówiłem we wstępie do tej recenzji. Producent porwał się na odwzorowanie niezwykle złożonego aromatu czerwonych winogron, lecz zamiast dokładnie przeanalizować skład chemiczny tego owocu i umieścić kluczowe dla aromatu związki chemiczne w tabace, poszedł na łatwiznę i wlał do niej spożywczego aromatu winogronopodobnego znanego z cukierków i lizaków. W efekcie uzyskał tabakę pseudowinogronową. Żeby była jasność, aromat jest intensywny (oczywiście zbyt intensywny, żadne winogrono nie jest tak winogronowe, jak ta tabaka), ciężkawy, mocno kwaskowaty, jednakże brak mu głębi prawdziwego owocu, tego całego bukietu, na który, oprócz esencji winogrona składa się cały szereg drobnych nut zapachowych. Brakuje też tutaj swoistej słodyczy, którą charakteryzują się dojrzałe grona.

Specjalnie nie rozpisuję się tutaj na temat zmielenia i wilgotności, gdyż mamy tu do czynienia z typowym standardem Paula.

Nie mogę powiedzieć, że ta tabaka mi się nie podoba, wszak od czasu do czasu każdy lubi chapsnąć jakiegoś cukierasa, a akurat ten konkretny cukieras jest bardzo wyrazisty, o konkretnym, mocnym i długotrwałym zapachu, który utrzymuje się bardzo długo. Jednakże nie jest on w stanie zastąpić smaku prawdziwych owoców.

Podsumowując, ta tabaka z pewnością znajdzie wąskie grono odbiorców, którym przypadnie do gustu, jednak dla większości, w tym i dla mnie, okaże się zbyt męcząca, by zażywać ja na co dzień. Ot, kolejny wyrób, który po zakupie będzie zalegał w szufladzie, by być okazjonalnie kosztowanym.

Podsumowanie o tabace

Zalety tabaki
- intensywność aromatu
- długotrwałość aromatu
Minusy Tabaki
- aromat potrafi być męczący
- podrażnia nos
- chemiczność
Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 

Komentarze

1 rezultat(y) - wyświetlane 1 - 1  
 
Sortowanie 
 
To write a comment please register or
Stanisław Napisane przez Stanisław
Listopad 03, 2018
Bardzo dobra tabaka o intensywnym aromacie winogrona.
wilgotna i nie zbyt ostra. Aromat wyjątkowy
1 rezultat(y) - wyświetlane 1 - 1