redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg

Szczegóły recenzji

Wilsons & Co (Sharrow) Ltd
by Pablo     Kwiecień 18, 2013    
Ocena ogólna 

4.8
Ocena smaku 

5.0
Ocena opakowania 

4.0

Ylang Ylang

Cóż kryje się pod tą egzotyczną, kojarzącą się z Azją nazwą? Ylang ylang to nazwa jagodlinu wonnego, z którego kwiatów pozyskuje się aromatyczny olejek. Nie będę dalej rozpisywał się na temat tej rośliny, ponieważ karnio w swojej recenzji wyczerpał temat. Patrząc na nazwę tego WOS-a łatwo jest dojść do wniosku, że tabaka ta jest o zapachu wyżej wymienionego jagodlinu, i tutaj pojawia się pierwszy problem. Jak pachnie ylang ylang? Nigdy nie miałem okazji zapoznać się z olejkiem pozyskiwanym z jego kwiatów, tak samo nigdy nie miałem sposobności ich wąchać. Ponadto nie znam żadnej tabaki aromatyzowanej tym specyfikiem. Zwyczajnie nie mam punktu odniesienia, ale dopiszę to do plusów omawianego produktu, ponieważ dzięki takiej sytuacji nie traktuję tej tabaki jak wyrobu o jednoznacznie określonym zapachu(np. jak to ma miejsce w obcowaniu z tabakami z 'orange', 'cherry', 'strawberry' w nazwie, po których bez zastanowienia wiemy czego mamy się spodziewać), przez co mogę bardziej zagłębić się w bukiet aromatyczny i porównywać go do znanych mi rzeczy, ale odrobinę się zagalopowałem, więc o tym dokładniej za moment...

Wróćmy do punktu wyjścia. Bierzemy w dłoń tabakierę z czarnym napisem YLANG YLANG. Jest to pojemnik typowy dla WOS-ów. Zdecydowana większość WOS-ów produkowana jest w tych puszeczkach, a to jakie one są nie jest niczym nowym dla amatora tabaki - czasem lubią się zaciąć, często nadmiar zawartości wysypuje się przy otwieraniu(sztuczka mająca na celu zapobiec takim wypadkom to pochwycenie tabakiery w palce i kilkukrotne upuszczenie jej na stół). W związku z tym lekki minus. Producenci mogliby wzorować się na puszkach Toque lub sypać mniej tabaki do środka. Co do szaty graficznej, to jest ona sztandarowa dla całej serii tabak Wilsona - prosto i klarownie daje nam do zrozumienia z czym mamy do czynienia, lecz w tym przypadku nie jest to tak oczywiste. Niby otrzymujemy prosty produkt o zapachu ylang ylang, lecz z drugiej strony jesteśmy zupełnie nieświadomi, co nas czeka.

Pora na otwarcie tabakiery i zapoznanie się z jej zawartością - czyli rozwinięcie napoczętej we wstępie, a jakże ważnej części. Naszym oczom ukazuje się klasyczny dla tej firmy, drobno zmielony, jasnobrązowy proszek o umiarkowanej wilgotności. Po przyłożeniu nosa do tabakiery czuję bardzo przyjemny, kwiatowo-ziołowy zapach. Przypomina mi on geranium i bliżej nieokreślone kwiaty. Momentami wyczuwam też coś jakby na kształt zielonego jabłuszka znanego z różnorakich słodyczy, lecz tutaj zapach ten jest subtelny i zdecydowanie nie chemiczny. Zażywam. Tabaka delikatna, nie gryzie w nosie, brak mentolu. Po wciągnięciu nieśmiale ukazuje się angielski tytoń, lecz jest on w tle, przez krótką chwile daje o sobie znać by niemal momentalnie ustąpić skrzypiec głównym grajkom tej tabaki. Prym wiodą wcześniej wyczuwane nuty, które po zażyciu nabierają mocy, stają się świeższe i wyraźniejsze. Ciężko mi dokładnie opisać ten aromat, lecz wyczuwam: geranium, kwiaty(róża?), mięta pieprzowa, melisa. (Niestety brak mi znajomości jeśli chodzi o kwiaty, więc nie jestem w stanie wyłapać innych skojarzeń - a nie mam wątpliwości, że byłoby ich więcej.) Wszystkie te składniki budują enigmatyczny, długo utrzymujący się zapach, który przypadł mi do gustu. Warto zaznaczyć, że nie jest to ciężka, kadzidlana, sztucznie mydełkowa tabaka, a produkt o bardzo świeżej, kojarzącej mi się z ogrodem w lecie i egzotycznymi kwiatami aurze.

Podsumowanie o tabace

Zalety tabaki
Tajemnicza
Wielowarstwowa i bogata
Brak "mydełka"
Nie przytłacza i nie nudzi
Nie sieje spustoszenia w nosie; można zażywać bez ograniczeń
Mało nikotyny - byłaby tutaj niepożądana
Trwały aromat
Minusy Tabaki
Kwiaty i geranium mogą nie podpaść niektórym do gustu - aczkolwiek nie sądzę, że jest to minus, raczej ostrzeżenie ludziom, którzy nie lubią takich aromatów.
Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 

Komentarze

Sortowanie 

To write a comment please register or